معرفی شرکت

موقعيت جغرافيايي

شرکت ايران خودروي خراسان در60کيلومتري جاده مشهد به نيشابور و در مسير جاده ابريشم، در منطقه اي به نام شهر جديد بينالود قرار دارد. با توجه به رويكرد حذف سوبسيد انرژي، موقعيت جغرافيايي ويژه سايت ايران خودرو خراسان كه در محل تقاطع خطوط ريلي و جاده اي شرق كشور واقع شده، مزيت هاي ناشي از كوتاه شدن مسير تا بندرعباس(800کيلومتر کاهش مسافت نسبت به مسيرهاي قبل)، قرار گرفتن در مسير ترانزيت كالا به آسياي ميانه و افغانستان و قرارگرفتن در مركز جمعيتي شرق كشور، مزيت هاي لجستيكي مناسبي براي بازارهاي داخلي و صادراتي فراهم مي آورد.
ايران خودروخراسان با مشاركت و حمايت از ايجاد كارخانه خودروسازى و اتخاذ راهبرد استقرار مجموعه سازان در شعاع عملياتى حداكثر 60كيلومترى سايت توليدى، موجب انتقال بخش قابل توجهى از توليد مجموعه هايى مانند صندلى، داشبورد، مجموعه باك، رام و فرمان، رينگ و لاستيك و... به استان شده است. از طرفي اين شرکت، محور اقتصاد و عامل اسكان مولد جمعيت سرريز مشهد در قالب شهر جديد اقمارى بينالود(با پيش بينى جمعيت113هزارنفر) است. رويكرد اسكان اين گونه، شرايط پايدارى را براى جلوگيرى از رشد بى رويه شهرهاى بزرگ فراهم مى آورد. تاكنون براى تامين مسكن بيش از500نفر از پرسنل شركت در شهر جديد بينالود اقدام و 20درصد از شاغلان و خانواده آنان در اين شهر و روستاها و شهرك هاي اطراف كارخانه ساكن شده اند. موقعيت جغرافيايي ويژه سايت ايران خودروخراسان كه در محل تقاطع خطوط ريلي و جاده اي شرق كشور واقع شده است، مزيت هاي ناشي از كوتاه شدن مسير تا بندرعباس(800 کيلومتر کاهش مسافت نسبت به مسيرهاي قبل)، قرار گرفتن در مسير ترانزيت كالا به آسياي ميانه و افغانستان و قرار گرفتن در مركز جمعيتي شرق كشور، مزيت هاي لجستيكي مناسبي براي بازارهاي داخلي و صادراتي فراهم آورده است. استقرار و تمركز تامين كنندگان در مجاورت سايت ايران خودروخراسان، به منظور مديريت بهينه زنجيره تامين، كاهشJIT هزينه ها و بهبود كيفيت از طريق ايجاد خوشه هاى صنعتى و به گارگيرى سيستم هاى كانبان، از ديگر مزيت هاي قابل اعتنا در ايران خودروخراسان است.تسهيل در فرايند توليد دانش از طريق ايجاد مراكز آزمايشگاهي، تحقيقاتى، پژوهشى و آموزش در جوار سايت توليدى، يکي ديگر از نقاط قوت سايت خراسان است. برخورداريى از حمايت هاى دولت در ايجاد شهر مسكونى صنعتى بينالود براى استقرار بيش از يكصد هزارنفر، با محوريت صنعت خودرو و نيز بهره گيرى از مزيت استراتژيك منطقه كه در حد فاصل تقاطع خطوط ريلى و جاده اى شرق كشور قرار گرفته(مركزيت لجستيكى شرق كشور) و توسعه اين مزيت با احداث گمرك تخصصى و مديريت حمل تركيبى محموله هاى داخلى و ترانزيتى از ديگر مزيت هاي رقابتي ايران خودروخراسان است

وضعیت تولید

شركت ايران خودروخراسان(سهامي خاص) در تاريخ1379/10/06 تاسيس و تحت شماره15760، در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي مشهد به ثبت رسيد. فعاليت احداث كارخانه توليد خودرو، مشتمل بر خطوط توليد بدنه، رنگ، تزئينات و تكميل كاري، در زميني به مساحت 730هکتار که در تملک شرکت است هم زمان با تاسيس شركت و با هدف توليد100هزار دستگاه خودرو سواري در سال آغاز گرديد که در سال 1395 از سوی گروه صنعتی ایران خودرو ظرفیت تولید 150 هزار دستگاه در سال برای سایت خراسان در نظر گرفته شد.
سالن تزئينات در سال1384 بهره برداري و شروع به مونتاژ خودروهاي پژوپارس و پژو405 نمود. سالن بدنه و سالن رنگ كه پيشرفته ترين خط رنگ بدنه در خاورميانه مي باشد در سال1387 با حضور رياست محترم جمهور افتتاح و با توليد و رنگ آميزي بدنه هاي پژو405، پژوپارس و گرندويتارا و همچنين رنگ آميزي خودروي چري شروع به كار نمود که هم اکنون رنگ آمیزی بدنه محصولات جدید ایران خودرو خراسان با نام هایما S7 و هایماS5 نیز در سالن رنگ سایت خراسان انجام می شود.
ايران خودروخراسان، اولين و بزرگ ترين مجموعه خودروسازي پس از انقلاب شکوهمند اسلامي است كه به دست متخصصان ايراني بنا گشته و بيش از 80درصد ماشين آلات و تجهيزات آن، ساخت صنعتگران ايراني است. با ايجاد كارخانه توليد خودرو در خراسان، ايران خودرو به دانش فني ايجاد پايگاه هاي ساخت و توليد دست يافت كه در قالب بسته فناوري، جهت ايجاد پايگاه هاي ساخت و توليد توسط جمهوري اسلامي ايران، عرضه شد. دانش فني كسب شده نه تنها براي خلق مجموعه هاي توليد خودرو، بلكه براي ايجاد هر مجموعه توليدي و صنعتي كاربرد داشته و گامي بلند در توسعه و خلق دانش ساخت خطوط پيشرفته توليد به شمار مي رود.
ايران خودروخراسان در احداث سايت هاي خارج از كشور، الگويي شايسته براي انتقال فناوري به ساير كشورها بوده و دانش كسب شده از اين راه، يكي از افتخارات جمهوري اسلامي ايران به شمار مي رود. بدون حمايت هاي دولت، ايران خودرو مانند خيلي از خودرو سازهاي ديگر نمي تواند اين مسير را با موفقيت طي كند. از اين رو ايران خودرو در راستاي جهاني شدن، تسريع در اجرايي شدن مشوق هاي توسعه صادرات و كمك براي توسعه محصول را از مسوولين و دولت مردان انتظار دارد.

فرصت ها و مزيت هاي نسبي :

تجربه در زنجيره توليد محصولات انحصاري و مشترک
دارابودن فرآيند کامل توليد (بدنه، رنگ و مونتاژ)
تجربه همکاري با برند معتبر (سوزوکي)
فرصت مشارکت با خودروسازان خارجي
جايگاه ويژه شرکت در صنعت استان
مجاورت با تامين کنندگان قطعات خودرو
وجود بسترهاي لازم جهت توسعه زيرساخت ها
تخصص، توانمندي و جوان بودن نيروي انساني
چابکي و انعطاف پذيري در اجراي پروژه ها
وجود بسترهاي مناسب فناوري و سيستمي
رعايت استانداردهاي زيست محيطي
فرصت درآمدزايي با ارائه خدمات و توليد محصولات جديد
شبکه گسترده فروش و خدمات پس از فروش گروه صنعتي
ايجاد پارکينگ منطقه اي
وجود بستر مناسب جهت توسعه شهر بينالود

EnglishIran