سالن مونتاژ

سالن مونتاژ و تکمیلکاری

سالن مونتاژ در سال 1383 با زیربنای حدود 35 هزار متر مربع احداث و تکمیل شده است که طراحی سالن و خط تولید ( ابنیه، تاسیسات و ماشین آلات ) توسط متخصصین مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو انجام شد و با همراهی مشاورین و پیمانکاران ایرانی تجهیز و به بهره برداری رسید. این اولین سالن مونتاژ خودروسازی است که طراحی و اجرای آن توسط متخصصین ایرانی به سرانجام رسیده است و در حال حاضر با برنامه های توسعه و افزایش ظرفیت در خطوط تولید خراسان سطح زیربنای این سالن تا 43 هزار متر مربع افزایش یافته است.
خطوط تولید در این سالن شامل زیر مجموعه های مونتاژ1 ، مونتاژ 2 و همچنین خط مونتاژ3 در سالن تکمیلکاری می باشد. فرآیندهای تولیدی در خطوط مونتاژ در سه قسمت تزئیناتی، مکانیکی و نهائی سازی انجام می شوند که با توجه به شرایط تولید ، ایستگاه های آماده سازی نیز برای برخی از قطعات که نیاز به پیش مونتاژ دارند ایجاد می گردد.

خط مونتاژ 1

این خط تولید با 130 ایستگاه کاری گسترده ترین خط تولید ایران خودرو خراسان محسوب می شود که جهت تولید 20دستگاه در ساعت از محصولات خانواده پژو405 طراحی شده بود و طی سال های 95 و 96 با همت متخصصین داخلی ایران خودرو خراسان ظرفیت تولید آن تا 30 دستگاه در ساعت افزایش یافته است.
فرآیندهای خط مونتاژ1 در چهار خط اصلی پیوسته و دو خط فرعی درب و موتور تقسیم شده اند که خطوط اصلی سالن مونتاژ عبارتند ازTrim1 ، Trim2، Mechanical و Final که در خطوط Trim 1 , 2 فعالیت های تزئیناتی ، دسته سیم ها ، داشبورد ، سپرها و ... نصب می گردند.
در خط Mechanical نیز مونتاژ قطعات زیربندی، موتور، گیربکس، رام ، چرخ ها ، تزریق مواد شیمیایی و... انجام می شود و خودرو در انتها به خط Final منتقل می گردد تا پس از نصب کنسول ، شیشه ها ، صندلی ها ، باطری و فعالیت های نهائی برای کنترل آیتم های مختلف در اختیار پرسنل کیفیت قرار گیرد.
در خطوط فرعی درب و موتور فرآیند آماده سازی درب ها ، موتور و گیربکس انجام می شود تا درب ها و موتور و گیربکس که بصورت نیمه آماده به خط وارد شده اند پس از نصب قطعات مرتبط با آنها به خط اصلی منتقل شوند. از جمله قطعاتی که در خط فرعی درب مونتاژ می گردند؛ دسته سیم، شیشه بالابر، نوارهای آببندی، آئینه های جانبی، رودری و ... می باشد و در خط فرعی موتور نیز گیربکس، استارت، دینام، رام جلو، اگزوز و ... بر روی موتور مونتاژ می گردند.

خط مونتاژ 2

ایجاد تنوع محصول و نیاز به افزایش سهم بازار باعث گردید تا طرح اضافه شدن یک خودرو از کلاس SUV به سبد محصولات ایران خودرو، در استراتژی این شرکت منظور گردد که همین امر باعث ایجاد خط جدید مونتاژ2 در ایران خودرو خراسان شد. خط مونتاژ خودروهای SUV در سال 1386 با طراحی و ساخت شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو و با تجهیزات ساده ولی کاربردی با هدف تولید انواع خودروهای SUV و وانت به بهره برداری رسید. طراحی اولیه خط مونتاژ 2 برای تولید 2دستگاه در ساعت از محصولات سوزوکی گرند ویتارا انجام شده بود که با اجرای طرح های توسعه و بهینه سازی، این خط در شرایط فعلی قابلیت تولید 6.5 دستگاه در ساعت از انواع محصولات هایما و سوزوکی را دارد و در ادامه پروژه توسعه تا ظرفیت 14 دستگاه در ساعت پیش بینی شده است.

مونتاژ 3

این خط تولید در سال 1396 و با هدف ایجاد خط پایلوت برای تولید آزمایشی محصولات جدید توسط متخصصین ایران خودرو خراسان طراحی ، تجهیز و به بهره برداری رسید. اولین محصول تولیدی این خط ، خودروHAIMA S5 بود که بعد از تولید آزمایشی ، تولید انبوه آن نیز با حضور مسئولین دولتی ، مدیران شرکت هایما ، ایران خودرو و... در همین خط آغاز شد. در حال حاضر این خط تولید با 18 ایستگاه Online و 8 ایستگاه Offline و با ظرفیت تولید 2.5 دستگاه در ساعت خودرو سوزوکی گرند ویتارا در حال فعالیت می باشد.
با پایان فرآیند تولید در خط مونتاژ، خودرو در اختیار پرسنل کیفیت قرار می گیرد تا بعد از کنترل آیتم های ظاهری و عملکردی و همچنین رفع ایرادهای احتمالی برای ادامه کار به مسیر تست جاده خارج از سالن مونتاژ منتقل می گردد. در مسیر تست جاده که حدود یک کیلومتر می باشد از موانع مختلفی از جمله قلوه سنگ، سنگ فرش ، پله ، گردش به چپ و راست عبور داده شده و عملکرد سیستم تعلیق و اطمینان از عدم وجود صدای غیرعادی در عملکرد خودرو کنترل می گردد و در نهایت برای تست و تایید نهایی به سالن تکمیلکاری منتقل می گردد.

سالن تکمیلکاری

این سالن در سال 1387و با هدف افزایش ظرفیت تولید ، بهبود جریان محصول و ارتقای سطح کیفی خودروها تجهیز و به بهره برداری رسید. در سالن تکمیلکاری با متراژ حدوداً 8500 متر مربع ، ایستگاه بازبینی زیرخودرو و کنترل محفظه موتور ، خط مکانیزه تست نفوذ آب برای کنترل صددرصد خودروها ، خط کنترل تجهیزات تست ادوات برقی خودرو برای اطمینان از عدم وجود ایراد در محصولات ارسالی به پارکینگ وجود دارد. این سالن همچنین شامل ایستگاهها و تجهیزات کامل جهت رفع عیوب احتمالی نیز می باشد.
با توجه به فضاهای موجود در سالن تکمیلکاری ، خط پایلوت مونتاژ3 نیز برای تولید آزمایشی محصولات جدید در این سالن تجهیز و راه اندازی شده است.
تجهیزات تزریق ، تنظیم و تست
از تجهیزات مهم و حساس سالن های تولیدی می توان به تجهیزات تزریق مایعات مختلف ( Filling ) یا تجهیزات تست و تنظیم انتهای خط (END OF LINE) اشاره نمود. بخش قابل توجهی از کیفیت محصول تولید شده و در پی آن رضایتمندی مشتری ( که یکی از اهداف مستمر سازمان است ) نیازمند به کارگیری تجهیزات به روز، با کیفیت ساخت بالا، درصد خطای پایین و... می باشد. لذا در ایران خودرو خراسان و سالن مونتاژ همواره تلاش ها در راستای تامین تجهیزاتی با مشخصات مذکور بوده است.

Filling :

برای فرآیندهای تزریق از تجهیزات فیلینگ یا پرکن با برند AGRAMKOW ساخت کشور دانمارک استفاده شده است که یکی از برترین شرکت های فعال در این حوزه می باشد. همه می دانیم که مدارات روغن ترمز هر خودرویی جزو موارد بسیار حساس آن خودرو محسوب شده و تاثیر مستقیم و به سزایی در ایمنی خودرو و سرنشینان آن دارد. لذا اطمینان از عدم نشتی روغن ترمز یکی از آیتم های مهم در فرآیند تزریق روغن ترمز محسوب می گردد. این تجهیزات با توجه به موارد گفته شده این امکان را فراهم ساخته اند.
مایعات دیگر مانند روغن گیربکس، روغن هیدرولیک فرمان، ضدیخ ، شیشه شوی و همچنین گازکولر خودرو نیز توسط تجهیزاتی از همین برند و با کیفیت بالا و خطای کم صورت میپذیرد.

ربات چسب زنی شیشه

با توجه به سرعت بالای خط تولید و نیاز به حفظ دقت فرآیند چسب زنی شیشه ،از یک دستگاه ربات چسب زن اتوماتیک ساخت شرکت کوکا استفاده شده است. این ربات نیز جزو تجهیزاتی است که با دقت بالای عملکرد انتخاب شده است. خروجی این دقت بالا می تواند عدم نفوذ آب از شیشه خودرو به داخل باشد. ربات مذکور قابلیت برنامه پذیری نقطه به نقطه و سه بعدی داشته و در ابتدای پروژه مونتاژ توسط شرکت تام ایران خودرو نصب و راه اندازی شده است.

Wheel AlignmentaMachinee :

تجهیزات تست و تنظیم انتهای خط که به EOL(End Of Line) شهرت دارند ، وظیفه تست نهایی عملکردهای اساسی خودرو مانند تست دنده کشی، سرعت، کروز کنترل و ترمز و یا تنظیم موارد خاصی مانند زوایای چرخ و چراغ را بر عهده دارند.
تجهیز تنظیم زوایای چرخ و چراغ ( X-Wheel & X-Light ) استفاده شده در شرکت ایران خودرو خراسان از برند DURR آلمان و دارای کیفیت ساخت و دقت بسیار بالا است. این برند تامین کننده تجهیزات تنظیم زوایای چرخ و چراغ برای خودروسازی های بزرگ دنیا همچون BMW است. این دستگاه زوایای مختلف خودرو را اندازه گیری کرده و کاربر می تواند این زوایا را مطابق با استانداردهای تعریف شده برای هر خودرو تنظیم نماید. اما از اهداف و نتایج تنظیم زوایای چرخ خودرو می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
بیشینه کردن عمر تایر و سیستم تعلیق خودرو و نیز حرکت مستقیم خودرو در هنگام رانندگی ،
تشخیص عیوب شاسی خودرو هنگام تنظیم
چسبندگی بیشتر خودرو به کف جاده
کاهش مصرف سوخت

Roll & Brake Test :

تست های سرعت، دنده کشی و ترمز توسط تجهیز (X-Road) ساخت شرکتDURR آلمان انجام می گردد. این تجهیز پارامترهای مختلف در فرآیندهای مذکور را حین تست بررسی و آنالیز کرده و نتیجه نهایی را همزمان نمایش داده و پرینت می گیرد.

تست نفوذ آب ( شاور تست )

یکی از تست های کیفی خودرو ، اطمینان از عدم نفوذ آب به داخل کابین خودرو است که این فرآیند در سالن تکمیل کاری مونتاژ و توسط تجهیز شاور تست انجام می پذیرد.
این تجهیز آب را با فشار و توسط نازل بر روی تمام بدنه خودرو می پاشد و در انتهای خط خودرو را با فشار هوای سرد خشک می نماید. پس از خروج خودرو از محدوده کابین شاور تست، اپراتورهای مربوطه، اتاق خودرو را جهت تست نفوذ آب بازرسی می کنند.

EnglishIran