آخرین پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی از خط تولید خارج شد

مراسم پایان تولید خودرو پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی با هدف اجرای استانداردهای زیست محیطی کشور در شرکت ایران خودرو خراسان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ایران خودرو خراسان: این مراسم روز ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور معاون مدیر کل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت و قائم مقام و معاون اجرایی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در شرکت ایران خودرو خراسان برگزار شد.
در حاشیه این مراسم امیر جعفرپور معاون مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت، در مصاحبه با خبرنگاران، ارتقاء استاندارد پژو ۴۰۵ از یورو ۲ به یورو۴ در طی ۲۷ سال تولید پژو ۴۰۵ در گروه صنعتی ایران خودرو را نشانه ای از بهبود مستمر این خودرو دانست و گفت: ارتقاء از استاندارد یورو۴ به یورو۵ و از سوی دیگر الزام رعایت استانداردهای ۸۵گانه ملی، که به خودروسازها ابلاغ شده، هزینه های تمام شده محصول را بالا می برد و این امر باعث شده تولید اینگونه خودروها صرفه اقتصادی نداشته باشد. تولید نزدیک به سه دهه پژو ۴۰۵ و لزوم ارتقاء سطح کیفی آن و از سوی دیگر توجه گروه صنعتی ایران خودرو به مسایل زیست محیطی و تولید محصولات کم مصرف باعث توقف تولید این محصول شده است.
جعفرپور افزود؛ داخلی سازی ۵۰درصدی خودروهای تولیدی در گروه صنعتی ایران خودرو طی سه سال گذشته به بیش از ۹۰درصد در حال حاضر رسیده است که این مهم برای محصول جدید K132 به ۵/۹۲ درصد می رسد و بزودی با همکاری شرکت های دانش بنیان قطعات باقی مانده هم داخلی سازی خواهند شد و نهایتا تا سال ۱۴۰۰ جشن خودکفایی در صنعت خودرو سازی را خواهیم گرفت.
معاون مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت در پایان سخنان خود شرکت ایران خودرو خراسان را چابک ترین و پرتلاش ترین شرکت در بین شرکت های تابعه گروه صنعتی ایران خودرو دانست و افزود این تلاش و همیت باعث شده شرکت ایران خودرو خراسان تولید و عرضه با کیفیت ترین خودروهای گروه صنعتی و کشور را در سبقه خود داشته باشد.
سعید تاجیک قائم مقام مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران دیگر مهمان این مراسم در مصاحبه با خبرنگاران گفت : تمام محصولات تولیدی در شرکت ایران خودرو خراسان دارای استاندارد یورو۵ می باشد. فقط خودرو پژو ۴۰۵ دارای استاندارد یورو۴ بود که آن هم امروز تولیدش متوقف می شود. از رده خارج کردن محصولات با مصرف زیاد سوخت و سطح استانداردهای زیست محیطی پایین می تواند نقش بسزایی در کاهش میزان آلایندگی محیط زیست و هوای شهرها داشته باشد.
بیژن زاهدی فرد مدیر عامل شرکت ایران خودرو خراسان نیز توقف تولید پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی را در راستای اجرای استانداردهای زیست محیطی کشور و به هدف تولید خودرو کم مصرف با آلایندگی کمتر و توجه به نوسازی سبد محصول بر اساس خواست مشتریان گروه صنعتی ایران خودرو دانست.
زاهدی فرد گفت؛ در این شرکت خودروهای شاسی بلند هایما اس۷ و هایما اس۵ با موتور توربو شارژ و از خانواده پژو، خودروهای ۴۰۵ بنزینی، ۴۰۵گازسوز و SLX با موتور TU5 و پژو پارس تولید می شود که از امروز تولید پژو ۴۰۵ بنزینی با موتورXU7 متوقف می شود. وی افزود: بمنظور جایگزینی ظرفیت خالی ایجاد شده از حذف پژو ۴۰۵، تولید پارس از ۱۳۰دستگاه به ۲۰۰ دستگاه در روز افزایش می یابد.
مدیرعامل ایران خودرو خراسان افزود؛ قصد داشتیم بمنظور جایگزینی خودرو ۴۰۵ یک خودرو جدید به خط تولید اضافه کنیم اما مشکلات غیر قابل پیش بینی که ویروس کرونا در سراسر جهان بوجود آورد باعث شد این امر به تاخیر بیفتد، ولی تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا پایان سال جاری و نهایتا ابتدای سال آینده، این خودرو جدید را با ۲۰درصد داخلی سازی شده به سبد محصولات ایران خودرو خراسان اضافه نماییم.
بیشتر بدانید؛
شرکت ایران خودرو خراسان که از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را با تولید پژو پارس آغاز کرد و در سال ۱۳۸۴ پژو ۴۰۵ جی ال ایکس به خط تولید این شرکت اضافه شد. آخرین پژو جی ال ایکسی که از خط تولید ایران خودرو خراسان خارج شد ۳۹۹ هزار و ۷۰۳ مین خودرو از این نوع بود که در این شرکت تولید شد. در مجموع تا ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ در شرکت ایران خودرو خراسان ۹۳۹ هزار و ۱۵۹ خودرو از انواع مختلف مدل های پژو ۴۰۵ تولید شده است.
در پاییز ۱۳۹۵ یک میلیونمین خودرو تولیدی این شرکت پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بود که در راستای مسوولیت های اجتماعی به موسسه خیره گلستان حضرت علی (ع)، بزرگ‌ترین مرکز نگهداری از فرزندان بی‌سرپرست در کشور، اهدا شد.
در طی چند سال اخیر تولید پژو ۴۰۵ بطور اختصاصی در ایران خودرو خراسان انجام می شود، همزمان با تولید، پروژه های متعددی در جهت ارتقاء سطح کیفی این خودرو اجرا شد که سطح کیفی این خودرو از یک به دو ستاره ارتقاء یافت. یکی از مهمترین عوامل موثر در این ارتقاء کیفی، نصب ۱۲ ربات پاشش در سالن رنگ این شرکت بود. ربات هایی که از بروزترین تکنولوژی دنیا بهره مند هستند. استفاده از این ربات ها نه تنها بر بالا بردن کیفیت پاشش رنگ موثر بود بلکه باعث کاهش هدر رفتن رنگ به عنوان یک آلاینده زیست محیطی شده است.
شرکت ایران خودرو خراسان در راستای مسوولیت های اجتماعی خود و به عنوان شرکت دوستدار محیط زیست اقدام به تاسیس تصفیه خانه پساب صنعتی کرده که درصد بالای از پساب صنعتی به خط تولید برمی گردد. علاوه بر این پس از چهار سال راه اندازی مرکز نگهداری و پرورش آهوی ایرانی در این شرکت همزمان با هفته محیط زیست در سال جاری دو آهو در این مرکز متولد شدند. این اقدامات بهمراه سایر اقدامات حفاظت از محیط زیست باعث شده شرکت ایران خودرو خراسان طی دو سال متوالی موفق به کسب تندیس سیمین جایزه ملی صنعت سبز کشور شود.

2 دیدگاه ها

  1. محمد گفت:

    اقا شما glx از رده خارج کردین ولی slx نه… فرقی با هم اصلا ندارن فقط چراغ هاشون و ی باله ک عقب داره متفاوته.. خب موتور xu7 رو از رده خارج میکردین ولی اتاق glx ک هیچ فرقی با slx نداره همچنان تولید میکردین خداییش glx خوشگل تر از slxهست

    • IKK Admin گفت:

      با سلام؛۴۰۵ glx بنزینی با موتور xu7 از خط تولید خارج شد در حالی که ۴۰۵ slx با موتور tu5 کار میکنه که همان موتور ۲۰۶ تیپ ۵ می باشد و مصرف بنزین آن بسیار کمتر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran